Eindhoven

Eindhoven Hollanda’nın tasarım/dizayn başkenti. 13. yüzyılda kurulan şehir kale hendekleri ile güçlendirilmiş ancak zamanla kuşatmalara, işgallere, yağmalamalara dayanamamış. Yakılıp yıkılmış. Sanayi devrimi ile burada kurulan fabrikalar kenti tekrar canlandırmış. Özellikle 1891’de kurulan Philips kent ile özdeşleşmiş. 2. Dünya Savaşıyla tekrar sendeleyen Eindhoven bugünlere kolay gelmemiş. Küllerinden doğan şehir şimdi modern mimari örnekleriyle dolu.

The Blob:

18 Eylül meydanında, eski şehir merkezinde konuçlanmış bu bina fütüristik mimari örneği. Cama verilmiş değişik şekliyle hemen dikkatinizi çekecek. İtalyan mimar Massimiliano Fuksas tarafından dizayn edilmiş. The Admirant adlı alışveriş merkezinin girişi olarak kullanılıyor. Hemen yanındaki tünelden girince burda Einhoven’a ait tarihi bir kalıntı ve bisiklet otoparkı göreceksiniz.

Evoluon binası:

Ufo görünümündeki bina yine fütüristik mimari örneklerinden. 1966 yılında Frits Philips şirketin 75. yıldönümünü şerefine yaptırıp halka mal etmiş. İlk yapıldığında bilim müzesi olarak kullanılan bina günümüzde bir konferans ve toplantı salonu.

Van Abbe Museum: Picasso, Kandinsky, Lissitzky ve Rodin’den önemli eserleri kapsayan zengin koleksiyonunun yanısıra sıradışı mimarisiyle de dikkat çekiyor bu modern sanat müzesi. 1936 yılında kurulan müze bir süre sonra yetersiz kalınca 2003 yılında ek bir bina daha yaptırılmış. Giriş ücretli ancak 15:00’dan sonra ücretsiz gezilebilir.

St. Catherine kilisesi: Kiliseye dair en eski buluntular 1340 yılından. Ancak 1486’da yanmış 1867’de tekrar inşa edilmiş.Sayısız kilise tasarlamış olan Hollandalı mimar Pierre Cuypers’in en ünlü eserlerinden. Aynı mimar Amsterdam’daki Rijksmuseum ve tren garının da (Central Station) tasarımını yapmış. Kilisenin içinde arkeolojik bir kazıda bulunmuş kemikler, iskeletler ve  mücevherat da sergileniyor.

Notlar:

  1. Einhoven havaalanından şehir merkezine giden 400/401 numaralı otobüsler 4,25€. Biletleri alabileceğiniz bir otomat var, sadece kart ile ödeme kabul ediyor. Kart kullanmak istemezseniz havaalanından çıkmadan önce satın alabileceğiniz bir nokta (Airexpressbus) var. Ayrıca buradan Amsterdam (24€) ya da Utrecht’e (17€) transfer bileti de temin edebilirsiniz.
  2. Hollanda’da tren kullanmak isterseniz ‘ns.nl’ adresinden tren bileti detaylarına, fiyatlarına ulaşabilirsiniz.
  3. Şehir ya da ülkeler arası yolculukta otobüs kullanmak isterseniz de Flixbus adlı firmanın internet sitesine göz atın. Mobil uygulaması da var. Ancak web sitesindeki kadar seçenek sunmayabiliyor.
  4. Ben gitmedim ama siz PSV adındaki stadyumu ziyaret edebilirsiniz. Philips firması tarafından kurulan aynı adlı takım hala Hollanda’nın en iyi futbol takımları arasında. Stadyum Dünya’nın en iyi aydınlatmalarından birine sahip oluşunu Philips’e borçlu. Zaman zaman konserlere de ev sahipliği yapıyor. Strijp-S bölgesi de eskiden Philips’e ait olan fabrikaların modern birer yaşama, dinlenme ve çalışma alanlarına dönüştürülmesiyle oluşmuş olan bir bölge. Burası müzisyenlerin, tiyatrocuların, tasarımcıların çalışma ofislerinin olduğu, iyi kalitede kafelere ulaşabileceğiniz bir adres.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s