Bükreş

Eski şehrinin büyüleyici sokakları,   bisikletleri, patenleri, kaykaylarıyla insanların can verdiği parkları, binalarının estetik mimarisiyle geziyi ağırdan almak isteyeceğiniz bir şehir. Bir sokak sanatçısına kulak vermek, göl kenarında soluklanmak, tekne ile açılmak, ferahlatıcı bir şeyler içmek 😊 hepsi küçük molalar için keyifli bahaneleriniz olabilir.

Ve ben köy evi müzesi ile başlamak istiyorum anlatmaya. 

Dimitrie Gusti Village Museum; Şuici, Oltenia, Berbeşti, Surdeşti, Chereluş, Dumitra, Bancu, Ieud gibi Romanya’ya ait yerleşim yerlerinden getirilmiş 300’e yakın ev ve bir kilise ve bir kaç yel değirmeninden oluşan bir açık hava müzesi. Evet bu evler başka yerleşim yerlerinden tek tek buraya taşınmış. 80 yıl önce başlanmış getirilmeye. Bulundukları yerlerde zarar görmüş olan bu evler tadilattan geçirilmiş. Romen parası 10 Lei’nin üzerinde de bu müzedeki evlerden birinin resmi bulunuyor.

10 Leinin üzerindeki ev

Evlerin içine de izin verildiği ölçüde girip bu evlerde eskiden kullanılmakta olan eşyalara göz atabilirsiniz.

Evlerden birinin içine de göz atalım

Gerçekten saatlerce vakit geçirip sıkılmayacağınız bir müze burası. Zaten müze gibi de değil, bir köy gezintisi gibi. Müze girişi yetişkinler için 15 Lei. Çocuklar için ücretsiz. Müzede el işi ürünler satan tezgahlar da bulunuyor.

Kilise
Yel Değirmeni
Çömlek yapımını da deneyebilirsiniz

Bu müze Herastrau parkın hemen yanında bulunuyor. Hatta müzenin içinden parka geçebilmeniz için turnikeler konulmuş. Tavsiyem bu müze gezisinden sonra parkı da ziyaret etmeniz. Parkla aynı adı taşıyan büyük bir gölde vapur ya da teknelerle gezinti yapabilirsiniz. Atıştırmalık alabileceğiniz büfeler, bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafeler de var. Yürüyüş yapabilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. 

Tekne ve Vapurlar
Herastrau park
Herastrau park

Parlamento Binası:

Bu bina Pentagon’dan sonra Dünyanın en büyük ikinci binası ve Dünyadaki en pahalı yönetim binası olmasıyla tanınıyor. Parlemento binasına 40 Lei karşılığında girmeniz de mümkün

Old Town: Binaları günün her saatinde keyifli görünen bu bölgede keşfedilecek çok fazla şey var. Binaların üzerine işlenmiş küçük heykeller ve detayları inceleyin. Bu bölgede hepsi oldukça keyifli görünen kafe ve restoranlarda dinlenin. Sokaklara, çeşitli enstrümanlara ve güzel seslere, dans eden insanlara kulak verin. Bu bölgede Stavropoleos Kilisesi görülmeye değer. Odeon Theatre binasının önünde Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli bulunuyor. Bunu görmek insana inanılmaz iyi hissettiriyor. 

Odeon Tiyatro binası ve Atatürk heykeli
Stavropoleos Kilisesi

Pasajul Villacrose ise İstiklal caddesindeki Çiçek Pasajını andırıyor. Bulevardul Unirii gece ışıklandırmasıyla fıskiyeleri izleyebileceğiniz bir yer. 

Pasajul Villacrose

Ben gitmedim ama siz National Museum Art of Romania (geniş bir resim koleksiyonu var) ve Grigore Antipa National Museum (doğa tarihi müzesi, içinde en eski dinazor iskeletini görebilirsiniz) müzelerine gitmek isteyebilirsiniz.

Canan Evecen


Bükreş’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s