Filibe

2019 Avrupa Kültür başkenti olan Filibe (Plovdiv) adımlayarak gezeceğiniz şehirlerden. Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri ama anlatacağım yerler birbirine öyle yakın ki siz bir kaç saatlik keyifli bir yürüyüş yaparken pek hissetmeden bitirmiş olacaksınız.

  1. Glavnata şehrin ana caddesi, yaklaşık 2 km boyunca devam ediyor. Biz Knyaz Alexander I caddesi ile başlayalım. Bu caddenin bir ucunda Roman Forum ve diğer ucunda ise Cuma cami (Dzhumaya Mosque) bulunmakta. Caddede mağazalar, kafeler ve restoranlar var. Ayrıca kültür başkenti Filibe’nin ‘together’ simgesiyle ve hemen yanındaki Miljo heykeli ile fotoğraf çekinebilirsiniz. Bu heykel Danko Dankov adlı bir heykeltıraş tarafından yapılan heykellerden bir tanesi. Miljo halktan biri, deli adam (Miljo the crazy) diye biliniyor. Kulağını size dikmiş, anlatacağınız hikayeyi dinlemeye pek hevesli duruyor. Savini Gelato Plovdiv’de bir dondurma molası verilebilir.

2. Roman Forum’un hemen yanında bulunan park Garden of Tsar Simeon adıyla biliniyor. İçinde bazı günler şarkılara eşlik eden fıskiyelerin gösterileri izlenebilir. Küçük bir fıskiyeyi ise çocuklar ve gençler serinlemek için kullanıyor. Onların eğlencesine tanık olmak ve belki onlara katılmak için burda bir mola verilebilir. Çocuğunuz varsa buradaki oyun parkları ve fıskiyeler altında ıslanmak hoşuna gidecektir.

3. Cuma Caminin hemen yanındaki Ancient Stadium of Philipopolis dikkatinizi çekecek. Yön levhalarından ‘Old Town’ı bulun ve o yönde yürümeye başlayın. Arnavut kaldırımlı bu bölgeyi hemen tanıyacaksınız. Bu bölgede şehre giriş kapılarından olan Hisar Kapia, müze haline getirilmiş Lamartine’s house, Balabanov’s house gibi evler, Regional Ethnographic Museum, Antik Roma tiyatrosu görülmeli. Hatta sokaklarına girip çıkıp keyifle kaybolacağınız, kayboldukça yeni şeyler keşfedeceğiniz bir bölge burası.

4. İsmi Osmanlıcadan kalma Kapana bölgesi eskiden kuyumcular, demirciler gibi esnafların, zanaatkarların bölgesiymiş. Burada kapan adı verilen kantarlar varmış ve bu kantarların olduğu yerlere kapan denirmiş. Un Kapan ve Büyük Kapan olarak bilinen bu bölge artık Kapana adıyla, butikleri, kafeleri, barları, el yapımı şeyler yapan dükkanları ile ön plana çıkıyor.

5. Nebet Tepe gün batımını izlemek için kaçırmamanız gereken bir nokta. Şehre tepeden bakmak, içeceğinizle keyifli vakit geçirmek için hemen yanındaki Rahat Tepe adlı kafe de bir opsiyon. Ya da siz tedarikli gidin 🙂

İpuçları:

  1. Yazın gidiyorsanız sinek kovarınız olmalı. Özellikle Nebet tepede uzun süre kalmak istiyorsanız…
  2. Cuma caminin yanında Tourism information bulunuyor. Ayrıca para çevirebileceğiniz Tarex adında bir döviz bürosu var.

Canan Evecen


Filibe” için bir yanıt

  1. Harika olmuş çok beğendim.
    Devamını mutlaka bellerim bir Bulgaristan lı olarak bu bilgileri öğrendiğim cok iyi oldu

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s